Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych Masterclasses 2017

Dnia 23 marca 2017 r. na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH odbyły się Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych Masterclasses 2017 dla uczniów szkół średnich  w ramach międzynarodowego projektu http://physicsmasterclasses.org  koordynowanego przez International Particle Physics Outreach Group.

Tegoroczna edycja Masterclasses była już 13-tą z kolei, niemniej naukowcy z AGH po raz pierwszy zaprosili uczniów i nauczycieli do współpracy z wykorzystaniem infrastruktury Małopolskiej Chmury Edukacynej http://e-chmura.malopolska.pl

Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 4 szkoły z małopolski z których 32 uczniów aktywnie uczestniczyło w warsztatach w Krakowie. Ponadto, wykładach wprowadzających udział wzięło ponad 30 osób, podłączonych zdalnie przez MChE.

Przez jeden dzień uczniowie mieli okazję stać się uczestnikami eksperyment LHCb w Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC w ośrodku CERN. Naukowcy z AGH pracujący w eksperymentach przy akceleratorze LHC w CERN przybliżyli uczniom piękno poznawania tajemnic Wszechświata.

Każdy z nich spędził jeden dzień jak student fizyki. Zajęcia rozpoczęły się od wykładów, po których uczniowie przeprowadzili samodzielnie analizę rzeczywistych danych z eksperymentu LHCb. Na zakończenie wyniki otrzymane przez uczniów zostały przez nich przedstawione uczestnikom warsztatów z innych krajów (Szwajcaria, Anglia, Włochy, Francja) przez połączenie wideo z CERN.

{os-gal-2}